2015-05-18

Stikla kalns. Gaismas pils.“ – ar tādu aicinājumu šogad visi interesenti 15. maija vakarā tika saukti uz kārtējo, nu jau ceturto pēc kārtas,  Muzejnakti Ikšķiles vidusskolā. Un atsaucās patiešām daudzi – gan skolēni ar vecākiem, vecvecākiem un mazākajiem brāļiem un māsām, gan bijušie un esošie skolotāji, absolventi un citi novadnieki, kā arī pilsētas viesi un pat dažs novēlojies garāmgājējs uz Mēnessdārzu. Viesus tāvakara romantiskajā noskaņā Gaismas pils pakājē sagaidīja abi rakstnieki 10. kl. skolnieces Katrīnas Siliņas un režisora Oskara Kļavas personā, kā arī viņu rosīgā mājkalpotāja – skolotāja Ginta Silkalne.

Lai pietiktu spēka uzkāpt Stikla kalnā, ikviens varēja pieēst pilnu vēderu skolas ēdnīcas  Pankūku paradīzē, pēc tam vai nu doties paraudzīties, ar kādām slēpēm vislabāk sasniegt kalna virsotni, un te lieti noderēja slēpju īpašnieka un zinātāja Mārča Mūrnieka padoms, vai arī kāpt augstāk un nokļūt skolas muzejā, kur šoreiz muzeja vadītāja Anna Indāne sadarbībā ar deju skolotāju Daigu Sosnari par godu skolēnu dziesmu un deju svētkiem bija sarūpējusi vēsturisku ekspozīciju, kuras ievērojamu daļu veidoja eksponāti no ikšķilieša Roberta Kulpes kolekcijas, vai turpat blakus iepazīties ar prievīšu aušanu un meistarēm Baibu Vutnāni un Dzintru Osipčuku.

Un tālāk jau nu, kur sirds kāro – ceturtklasnieki kopā ar skolotājām Sandru Tiltu un Sarmīti Viļumu izdziedāja, izdancoja, izrunāja Raiņa un Aspazijas bērnības atmiņas skolas bibliotēkā, kuras durvis laipni bija vērusi vadītāja Anita Siliņa, citi varēja pa ceļam piesēsties un izmēģināt savu roku rakstīšanā ar spalvu un tinti pie skolotājām Aijas Katkovskas un Ivetas Bernānes. Negaidīts un patīkams pārsteigums izrādījās mākslinieka Valda Villeruša kaligrāfijas paraugs uz tāfeles.

Un nu pats šīvakara saldēdiens – ejot gar slēpju kolekciju un izcili glītajiem mājturības skolotāja Aivara Birkmaņa audzēkņu darinātajiem koka darbiem – krēsliem un ļoti pievilcīgu galdiņu – uz leju, nonākam skolas, tā teikt, pagrabstāvā, kur valdīja skaistuma un sievišķības impērija: skolotāju, skolēnu mammu un vecmāmiņu kāzu fotogrāfijas un kleitas, no kurām vecākā var lepoties ar 1951. gada „izlaidumu“, īpašniece Zenta Līce, skolotājas Zanes Hartmanes mamma.  Kleitu izstādes veidošanā iesaistījās  vairākas paaudzes- 3.B klases skolniece Liliāna Voškāne un viņas mamma Kintija piedāvāja omes   Dainas Vaivades  1971.gada kleitu, bet 1.D klases skolniece Ketrīna ar savu mammu Jolantu sarūpēja omes Anitas Seļezņevas  1977.gada kāzu kleitu. Jaunāko klašu  meitenes bija sajūsminātas par jaunāko laiku pērļu izšūtajām kuplajām kleitu apakšām.

Tie, kuri vēl nebija redzējuši vai vēlējās to darīt atkārtoti un kopā ar bērniem, devās uz skolas aktu zāli, lai astoņdesmit minūšu animācijas filmā dzīvotu līdzi Raiņa lugas „Zelta zirgs“ ne tikai filmas varoņu likteņa likto šķēršļu pārvarēšanai, bet arī veiksmīgai tehnisko problēmu risināšanai pirms filmas demonstrācijas sākuma.  Šķēršļu josla gan ar to nebeidzās, kā  izrādījās, tā bija jāpārvar vēl citiem Muzejnakts dalībniekiem, jo sporta skolotājas Diānas Grīnbergas organizētajam fotoreidam bija tik liela atsaucība, ka visi pat nepaguva līdz ar filmas sākšanos piekļūt reidā atzīmējamam objektam.

Lai nu kā, Muzejnakts burvība ir mirklis, kas izdzīvojams tepat un tūlīt un saglabājams kā nospiedums atmiņā līdz nākamajai reizei, paldies visiem, kas šo mirkli radīja: skolēnu mammām, skolotājām, skolas tehniskā personāla darbiniekiem, atsaucīgajiem ikšķiliešiem, kuri piekrita rādīt, stāstīt un atbildēt uz zinātkāro apmeklētāju jautājumiem.

Uz tikšanos Ikšķiles vidusskolas Muzejnaktī 2016!

Radošās grupas vārdā- Zane Bēķe un  Inguna Bērziņa.

Bildes no pasākuma varat apskatīties šeit